• Duben

    24

    2017
  • 2208
  • 0

Ploché střechy: 7 nejčastějších otázek

Jako každoročně startuje i letos touhle dobou stavební sezóna. Řada majitelů domů s plochými střechami nebo SVJ v panelácích často právě nyní řeší, zda již nastala vhodná doba pro rekonstrukci ploché střechy. Připravili jsme pro Vás odpovědi na 7 otázek, které nám v souvislosti s rekonstrukcí ploché střechy naši zákazníci nejčastěji pokládají.

1 ) Na co je dobrá hydroizolace střechy?

Hydroizolace je izolace proti vodě. V případě ploché střechy plní funkci vrchní vrstvy střešního pláště, a tak (stejně tak jako např. tašky u střechy šikmé) zabraňuje zatékání vody do domu.

2) Jak se pozná, že je třeba demontáž hydroizolace střechy a nová hydroizolace?

Signálů je několik. V případě, že se Vám podaří odhalit zhoršující se stav hydroizolace včas, je možné obejít se bez její kompletní demontáže, což značně sníží finanční náklady na obnovu její funkčnosti.

Mezi hlavní rizikové faktory patří:

  • Stáří hydroizolace více než 8 let
  • Boule, výdutě nebo praskliny v povrchu hydroizolace
  • V případě posypového pásu smývající se posyp
  • V případě folie vytrhávání z kotev

V případě, že dochází k zatékání nebo tvorbě plísní a střešní souvrství již po více let opravováno a je tvořeno více nesoudržnými vrstvami, jedná se již většinou o havarijní stav a je nutná kompletní rekonstrukce. Čtěte více v článku: Vysílá Vaše plochá střecha jasné signály, že je čas na její rekonstrukci?

3) Jaká rizika hrozí při špatné hydroizolaci ploché střechy?

Nejčastější chybou při hydroizolaci ploché střechy je zvolení takového postupu, kdy je havarijní původní hydroizolace překryta další hydroizolační vrstvou. Toto řešení ve finále donutí investora zaplatit střechu dvakrát. Poprvé zakrývající vrstvu, podruhé demontáž nové vrstvy i všech původních, jelikož problémy se budou po čase dále projevovat. V některých případech má toto řešení i fatální důsledky pro statiku celé budovy.

4) Proč zateplit plochou střechu panelového domu/výrobní haly?

Jednoznačným důvodem pro zateplení ploché střechy je snížení nákladů na vytápění, které může přinést úsporu až 30%. V případě obytných prostor také při zateplení střechy dochází ke zvýšené tepelného komfortu v posledním patře – v létě chládek, v zimě teplo. V neposlední řadě předchází efektivní zateplení vzniku tepelných mostů a potažmo nebezpečných plísní. Každý typ ploché střechy (jednoplášťová, dvouplášťová) musí být ale zateplen odpovídajícím systémem.

5) Jaké jsou výhody zateplení střechy panelového domu/výrobní haly – cca úspora nákladů?

Výhodou efektivně zateplené střechy je samozřejmě úspora nákladů za vytápění a také zvýšení tepelného komfortu v posledním patře pod střechou. V případě výrobních hal záleží na jejich velikosti a způsobu vytápění. U běžného osmipatrového paneláku vytápěného CZT se zatepleným obvodovým pláštěm a vyměněnými okny dochází po efektivním zateplení střechy k roční úspoře za vytápění v řádu desítek tisíc.

6) Jak se pozná, že sníh střechu poškodil, že je třeba její výměna?

Sníh střechu většinou jednorázově nepoškozuje. Je jen pomyslnou poslední kapkou pro hydroizolaci, která se již blíží konci své životnosti. Každý materiál časem degraduje a vliv povětrnostních podmínek tomu jen přispívá.

Nejčastějším důvodem pro předčasný konec Vaší ploché střechy jsou:

7) Kdy a jak se má střecha řádně zkontrolovat a kdy je třeba oslovit specializovanou firmu pro rekonstrukci?

Provádět kontrolu ploché střechy je třeba každoročně, v případě problémů jako je zatékání nebo plísně samozřejmě ihned. Nejvhodnější je zkontrolovat střechu, jakmile odtaje sníh, její hydroizolační těsnost prověří i první jarní deště. Vzhledem k tomu, že stavební sezona je časově omezena, je potřeba začít s výběrem seriozní firmy pro rekonstrukci co nejdříve.

Máte další otázky? Chcete bezplatné zhodnocení stavu Vaší ploché střechy a rozpočet její rekonstrukce? Ozvěte se nám!

ZATEPLENÍ PLOCHÉ STŘECHY ZDE

Nezávazná poptávka

Nechte si od nás spočítat, kolik Vás bude stát zateplení Vaší střechy.

SPOČÍTAT ZATEPLENÍ
Nejnovější příspěvky
Nejčtenější příspěvky

Aktuality o zateplení střechy a foukané izolaci

Nevíte si rady se zateplením ploché střechy či byste se rádi dozvěděli více o foukané izolaci? Kontaktujte nás.

GDPR | Nastavení cookies

© Copyright 2016 Maveizol s.r.o.