• Únor

    16

    2017
  • 2500
  • 0

Slovníček pojmů při zateplení střechy

Každý obor má svou terminologii, stejně Váš, jako ten náš. Abyste se u nás lépe orientovali, připravili jsme pro Vás přehled pojmů, na které se nás naši zákazníci nejčastěji ptají a které je dobré porovnat v případě, že vybíráte funkční zateplení střechy.

CO JE FOUKANÁ TEPELNÁ IZOLACE

Foukaná izolace je výjimečný izolační materiál. Foukaná izolace má vynikající tepelně izolační a fyzikální vlastnosti.  Jedná se o druh izolace, který se aplikuje speciálním strojem za pomocí transportní hadice.  Dle nastavení stroje lze ovlivnit objemovou hmotnost materiálu a zamezit nežádoucímu sesednutí ve svislých konstrukcích. Díky rozvlákněnému materiálu jsou plochy zatepleny bez tepelných mostů. Nevznikají žádné zbytky a odřezky.

CO JE FOUKANÁ CELULÓZA

Tepelná celulózová izolace je vyráběna z novinového papíru. Ve výrobě jsou do ní přidávána různá zdravotně nezávadná aditiva (např boritá sůl). Tato aditiva přispívají ke zlepšení izolačních vlastností nebo např. k odpuzování hlodavců. Kromě výborných tepelně izolačních parametrů má celulóza i dobré akustické vlastnosti. Celulóza navíc výborně pracuje s vlhkostí a oproti jiným druhům izolacím má velkou akumulační schopnost tepla. Mezi špičkové celulozové izolace patří Climatizer plus. Tato izolace je nejvhodnějším materiálem pro zateplení dvouplášťové ploché střechy. 

CO JE FOUKANÁ VATA

Rozlišujeme dva druhy vat: foukaná čedičová vata a foukaná skelná vata. Oba tyto materiály jsou hydrofobizované a mají nejvyšší protipožární odolnost A1. Liší se především v objemové hmotnosti. Skelná vata se fouká cca při třikrát menší objemové hmotnosti než vata čedičová. Skelnou vatu tedy doporučujeme na ty konstrukce, kde je požadavek na nízkou váhu (například SDK podhledy).

CO JE MĚRNÁ TEPELNÁ KAPACITA 

Měrná tepelná kapacita (c) je fyzikální veličina, která vyjadřuje množství tepla, která musíme dodat, aby se teplota změnila o jednu jednotku. V praxi to znamená, že materiál s vysokou měrnou tepelnou kapacitou dobře akumuluje teplo. Celulóza má tuto hodnotu dvojnásobnou než jiné izolační materiály.

CO JE FÁZOVÝ POSUN TEPLOTNÍHO KMITU 

Tento fyzikální pojem úzce souvisí s měrnou tepelnou kapacitou. Tedy čím delší tento posun je, tím déle trvá, než se konstrukce prohřeje. Tato je opět výhoda celulózy, která výborně pracuje v létě, kdy jsou vysoké venkovní teploty. Prostup vysoké exteriérové teploty do interiéru je opět násobně nižší než u jiných materiálů. Proto je i v parných letních dnech v interiéru příjemné klima.

CO JE DIFUZNÍ ODPOR

Tato bezrozměrná fyzikální veličina vypovídá o propustnosti vodních par. Čím nižší je difúzní odpor, tím lépe je materiál prodyšný.  V této souvislosti se o materiálu říká, že „dýchá“.

CO JE TEPELNÝ ODPOR (R)

Tepelný odpor vyjadřuje, jakou plochou konstrukce a při jakém rozdílu teplot na jejích površích dojde k přenosu 1 Wattu, čili k přenosu energie o velikosti 1 J za 1 sekundu. Tepelný odpor se spočítá jako podíl tloušťky vrstvy a součinitele tepelné vodivosti daného materiálu. Obrácená hodnota tepelného odporu je prostup tepla (U).

V zásadě platí, že čím větší je tepelný odpor, tím je konstrukce lépe izolována. Platí to i opačně, čím menší je prostup tepla, tím lépe je konstrukce izolována.

CO JE TEPELNÝ MOST / CO JSOU TEPELNÉ MOSTY

Je takové místo v konstrukci, kde dochází k větším tepelným tokům než v jiných částech. Tento jev může při větším parciálním tlaku vést k nežádoucí kondenzaci a tvorbě plísní. Pro eliminaci tepelného mostu je potřeba v daném bodě zvýšit celkovou tepelnou rezistenci (např dodatečnou izolací). Tepelné mosty jsou výrazně eliminovány aplikací foukané izolace, která dokonale obalí všechny detaily.

CO JE KAPILÁROVÁ ELEVACE

Též kapilárový efekt. Tato vlastnost je opět typická pro celulózu. Tuto vlastnost lze přirovnat k funkci školního pijáku. Vlhkost se pomocí kapilár transportuje izolačním materiálem a samovolně odejde z konstrukce. Důležitá je však difúzní otevřenost konstrukce, tzn. správné odvětrávání (odvětrávací otvory ve střeše, mikroventilace v podlaze aj.)

Pokud máte jakýkoliv dotaz, rádi Vám odpovíme, kontaktujte nás.

Nezávazná poptávka

Nechte si od nás spočítat, kolik Vás bude stát zateplení Vaší střechy.

SPOČÍTAT ZATEPLENÍ
Nejnovější příspěvky
Nejčtenější příspěvky

Aktuality o zateplení střechy a foukané izolaci

Nevíte si rady se zateplením ploché střechy či byste se rádi dozvěděli více o foukané izolaci? Kontaktujte nás.

GDPR | Nastavení cookies

© Copyright 2016 Maveizol s.r.o.