• Březen

    28

    2020
  • 1245
  • 0

Inteligentní odvětrávací systémy bytových domů

Začátkem letošního roku jsme rozšířili portfolio našich činností o kompletní realizaci odvětrávacích systémů. Nyní s vámi s radostí sdílíme článek v právním magazínu Výbor, který se věnuje nové službě našim zákazníkům: Vzduchotechnika – plíce Vašeho domu. dcv odvetrani maveizol

Vzduchotechnika – plíce Vašeho domu

V současné době je kladen stále větší důraz na tepelně technické vlastnosti stavebních konstrukcí. Nová plastová okna a utěsněné spáry obvodového zdiva zateplovacím systémem zamezily přirozenému větrání typickému pro nezateplený dům. Zlepšení tepelného komfortu a snížení nákladů na vytápění má ale i nežádoucí důsledky: větší koncentraci škodlivin, zvýšenou vlhkost ve vnitřním prostředí a vznik plísní. Toto staví do popředí požadavek na správnou funkci vzduchotechniky, která zabrání syndromu nemocných budov bez funkčního větrání.

Běžné systémy často nestačí

Pro odvětrávání stoupaček bytových domů jsou zpravidla používány původní elektromotory, jejichž funkce je často znehodnocena samotnými majiteli bytů (například byly odpojeny kvůli hlučnosti v posledním patře nebo došlo k odpojení systému při rekonstrukci bytového jádra). Původní ventilátory jsou také výkonově předimenzovány a při sepnutí z každého bytu odsávají vzduch ze všech bytových jednotek.

Právě odpojením od centrálního podtlakového systému a zapojením malých ventilátorů v koupelnách a WC se stane větrání přetlakové a netěsnostmi ve vzduchovodu dochází k přenosu pachů mezi jednotlivými byty (ventilátor odvede pachy pouze do potrubí, nikoliv ven z domu). Dražší radiální nebo diagonální bytové ventilátory pak působí jako trvalý zdroj hluku hlavně v nočních hodinách.

Dalším hojně využívaným systémem jsou větrem poháněné rotační hlavice. Tyto hlavice byly původně využívány pro odvětrání dvouplášťových střech nebo jako pasivní prvek odvětrání výrobních hal. Pro použití k odvětrání bytových domů jsou nevhodné. Na základě měření výkonových charakteristik větracích hlavic bylo zjištěno, že hlavice nejsou schopny překonat tlakové ztráty potrubního systému panelových domů (100-200 Pa) a nezajistí tak potřebný průtok vzduchu. Větrání funguje pouze v zimním období a to především s důvodu rozdílné váhy vzduchu (komínový efekt).  Přispění rotační hlavice je prakticky zanedbatelné.  V zimních měsících lze také hovořit o trvalém, neřízeném odvodu tepla ze všech bytů. V letních měsících naopak zkažený vzduch proudí opačným směrem (ze střechy do bytů).

Inteligentní centrální větrání na míru

V oblasti rekonstrukce panelových bytových domů se pohybujeme více než 23 let. Jsme proto rádi, že Vám nyní můžeme představit opravdu funkční a efektivní systém odvětrání. Jedná se o podtlakový systém DCV (demand control ventilation). Tento systém pracuje pomocí moderního elektricky komutovaného motoru, jehož hlavní výhodou je kromě nízké spotřeby především regulace otáček (a tím i množství odsávaného vzduchu v odvodní stoupačce). Vestavěný snímač tlakové diference má za úkol permanentně hlídat podtlak v potrubí a reagovat na změny zvýšením či snížením výkonu. Stoupačka je tedy konstantně odvětrávaná. Změnou tlaku se pak rozumí otevření talířového ventilu v každé bytové jednotce. Systém tedy pracuje na principu větrání podle skutečné potřeby uživatele bytu.

Pro správnou funkci odvětrávacího systému je neméně důležité provádět pravidelně čištění odvětrávacího potrubí od mastnoty a prachu a jeho desinfekci dle normy ČSN 15780. Čištění stoupacího potrubí nejen zvyšuje efektivitu odvětrávacího systému, ale rovněž eliminuje vznik plísní, ukládání karcinogenních mastnost a v neposlední řadě snižuje riziko požáru v domě.

V případě zájmu o bezplatné navržení systému odvětrání pro Váš dům nás kontaktujte

Nezávazná poptávka

Nechte si od nás spočítat, kolik Vás bude stát zateplení Vaší střechy.

SPOČÍTAT ZATEPLENÍ
Nejnovější příspěvky
Nejčtenější příspěvky

Aktuality o zateplení střechy a foukané izolaci

Nevíte si rady se zateplením ploché střechy či byste se rádi dozvěděli více o foukané izolaci? Kontaktujte nás.

GDPR | Nastavení cookies

© Copyright 2016 Maveizol s.r.o.