• Květen

    4

    2016
  • 6163
  • 0
Rekonstrukce ploché střechy – 1. díl

Rekonstrukce ploché střechy – 1. díl

Plochá střecha je standardním typem střechy pro jak panelové domy, tak i pro celou řadu domů zděných, např. bytovek, rodinných domů a výrobních hal průmyslových objektů. Plochá střecha musí být, vzhledem ke svému minimálnímu spádování, dokonale hydroizolačně ošetřena. Jedině tak bude zajištěna její těsnost a bezporuchovost po mnoho let. Na místě je také efektivní tepelná izolace ploché střechy, která zajišťuje úsporu za vytápění, ale také předchází mnoha problémům (např. vzniku plísní při špatném odvětrávání střechy).

Pojďme se nyní v našem několikadílném seriálu blíže podívat na to, jak plochou střechu na Vašem domě správně rekonstruovat, tedy zajistit hydroizolaci ploché střechy a zateplení ploché střechy. V první části si řekneme, kdy je nejvyšší čas pustit se do rekonstrukce ploché střechy a proč.

Nečekejte na konec životnosti ploché střechy – prodraží se to

„Za 18 let naší praxe se nám často stává, že obdržíme podobné volání o pomoc: Teče mi do střechy, stojím tu s kyblíkem, prosím Vás, přijeďte a nějak to zalepte. Když náš technik přijede na místo, vidí, že střecha je zcela zaplátovaná a pod hydroizolací je doslova rybník. V takové situaci nepomůže nic jiného než celou střechu demontovat,“ říká Tomáš Macháček, majitel rodinné firmy Maveizol s.r.o.

Příčinou takového havarijního stavu je zásadní překročení životnosti hydroizolace. Nezřídka bývá hydroizolace i původní z doby výstavby domu, ale častěji se jedná o nekvalitně provedenou práci nebo použití nekvalitního materiálu z předešlé rekonstrukce ploché střechy – taková rekonstrukce má potom výrazně nižší životnost, než jakou avizoval její dodavatel.

Majitelé domu často řeší prvotní problémy právě dílčími opravami, nebo dokonce zakrýváním již promočeného podkladu další hydroizolační vrstvou. Oddalují tak ale nevyhnutelné a utrácejí peníze za nic neřešící zásahy do střešního pláště. V konečném řešení je nutné všechny hydroizolační vrstvy (včetně oprav) odstranit, střechu vysušit a provést kompletně novou hydroizolaci. Zrekonstruovat střechu v havarijním stavu je samozřejmě mnohem nákladnější. Rozhodně s hydroizolací ploché střechy nečekejte do poslední chvíle a preventivně se zajímejte, v jakém stavu se Vaše střecha nachází.

Jak poznám, že je čas na rekonstrukci ploché střechy?

Zatékání do střešního souvrství je až pověstnou poslední kapkou. Nekvalitně provedená rekonstrukce ploché střechy často vysílá varovné signály ještě dlouho předtím, než dojde k havárii. Mezi takové signály patří především: špatně ošetřená místa, kde se stýkají svislé a vodorovné plochy, nedoléhající spoje hydroizolačního materiálu nebo položení materiálu proti spádu vody, louže nebo vlhké mapy v ploše střechy, boule a výdutě v ploše střechy, smývající se břidličný posyp zanášející střešní vpust, plísně v posledním patře a další.

„Nejjistější způsob, jak zjistit skutečný stav střechy, je sonda do střešního souvrství. Tuto sondu provádíme v rámci tvorby technického a cenového návrhu rekonstrukce samozřejmě zdarma. Zjistíme počet hydroizolačních vrstev a jejich stav, takže víme, zda a co je nutné odstranit a co může zůstat. To ovlivňuje cenu,“ uzavírá Tomáš Macháček. Jak provést funkční rekonstrukci ploché střechy s dlouhou životností, jak střechu správně zateplit a jakých postupů se vyvarovat a ušetřit tak nemalé částky? O tom budeme pojednáváme v další části našeho seriálu v článku o rekonstrukci jednoplášťové a dvouplášťové ploché střechy.

ZATEPLENÍ STŘECHY ZDE

Nezávazná poptávka

Nechte si od nás spočítat, kolik Vás bude stát zateplení Vaší střechy.

SPOČÍTAT ZATEPLENÍ
Nejnovější příspěvky
Nejčtenější příspěvky

Aktuality o zateplení střechy a foukané izolaci

Nevíte si rady se zateplením ploché střechy či byste se rádi dozvěděli více o foukané izolaci? Kontaktujte nás.

GDPR | Nastavení cookies

© Copyright 2016 Maveizol s.r.o.