• Květen

    4

    2016
  • 2915
  • 0
Rekonstrukce ploché střechy – 2. díl – jednoplášťová střecha

Rekonstrukce ploché střechy – 2. díl – jednoplášťová střecha

V druhém díle našeho miniseriálu věnovaného rekonstrukci ploché střechy se blíže podíváme na to, jakou technologii a materiál zvolit v závislosti na typu střechy, který máte. Ploché střechy lze obecně rozlišit na střechy jednoplášťové, střechy dvouplášťové a střechy inverzní. Jednoplášťová střecha je tvořena jednou částí, pod níž se přímo nacházejí obytné prostory. Dvouplášťová střecha má navíc záklop, přičemž mezi spodním panelem a záklopem je různě vysoká odvětrávaná mezera. Je tedy zřejmé, že jednoplášťovou střechu je nutné zateplovat shora současně s hydroizolací, kdežto zateplení dvouplášťové střechy je nutné aplikovat do odvětrávané mezery. V běžné praxi řady firem bohužel je používat pouze jednu technologii řešení pro oba typy střech, což má samozřejmě velice neblahé důsledky (jak stavební, tak finanční, jak se dozvíme v dalším díle).

Hydroizolace a zateplení jednoplášťové ploché střechy

Jednoplášťová plochá střecha je zastaralejší formou konstrukce a je přítomna na řadě starších typů zděných i panelových domů. Pokud je to možné a technicky proveditelné, je někdy na místě i přeměna jednoplášťové ploché střechy na modernější střechu dvouplášťovou. Ve většině případů ale dochází ke kompletní rekonstrukci jednoplášťové střechy jako takové.

Rekonstrukce se sestává ze souběžné realizace hydroizolace a zateplení. Předtím je ale nutné zhodnotit stav současné střešní krytiny pomocí sondy. Pokud je původní hydroizolace promočená, není možné ji zakrývat dalšími vrstvami, natož na ni aplikovat zateplení, a je nutné ji demontovat. Pokud dojde k zakrytí starých podmáčených vrstev, závady se po čase projeví, takže bude nakonec stejně přistoupeno k demontáži – ovšem v takové chvíli budete demontovat starou krytinu a s ní i tu novou včetně zateplení. Zjistěte proto pečlivě, zda firma nabízející výrazně levnou rekonstrukci neponechává na střeše něco, co už má být dávno pryč, a nevyhazuje tak Vaše peníze z okna.

 

Zateplení ploché jednoplášťové střechy

Zateplování ploché jednoplášťové střechy je standardně prováděno EPS deskami (polysterenem) s různou silou a s různými vlastnostmi dle tepelně-izolačních a dalších požadavků. Hydroizolace je následně osazována na zateplení, které je tak dokonale ochráněno.

Naše firma realizovala drtivou většinu všech rekonstrukcí hydroizolačním materiálem ISOFLAMM PS4, a to již od roku 1997. Tento bitumenový pás modifikace APP je hladký (ochrana proti UV záření je již v jeho chemickém složení, a tak není potřeba posypová vrstva), voda po něm lépe stéká a lépe se odpařuje. Touto vlastností se vyrovnává PVC folii, předčí ji ovšem hodnotami průtažnosti a absencí nutnosti kotvení – nedochází tak k pnutí a vytrhávání z kotev jako u folie, materiál je přímo spojen s podkladem a umožňuje mu pracovat. Nemalou výsadou je také vysoký bod měknutí a odolnost proti přelétavému ohni. Fyzicky (nikoliv laboratorně) prokázaná životnost tohoto materiálu je 35 let.

Kombinace extrudovaného EPS a ISOLFAMM PS4 je s výbornými výsledky využívána pro pochozí střechy, kde dochází například k instalaci konstrukcí s fotovoltaickými panely.

Při volbě materiálu pro hydroizolaci jednoplášťové střechy posuďte konkrétní fyzikální vlastnosti a řiďte se heslem, že nejlevnější nemůže být nikdy nejkvalitnější. To se týká jak samotného materiálu, tak kvality prováděné práce, tedy samotné instalace. Nejste-li si jisti, žádejte od dodavatele reference. Firma, která si stojí za svou prací, nemá problém ukázat Vám i několik let starou podobnou realizaci ve Vašem okolí.

Víc si můžete přečíst na našem webu zde.

ZATEPLENÍ STŘECHY ZDE

Nezávazná poptávka

Nechte si od nás spočítat, kolik Vás bude stát zateplení Vaší střechy.

SPOČÍTAT ZATEPLENÍ
Nejnovější příspěvky
Nejčtenější příspěvky

Aktuality o zateplení střechy a foukané izolaci

Nevíte si rady se zateplením ploché střechy či byste se rádi dozvěděli více o foukané izolaci? Kontaktujte nás.

GDPR | Nastavení cookies

© Copyright 2016 Maveizol s.r.o.